arrow_leftarrow_rightarrow_leftButton/Goarrow_rightfacebookinstagramtwitter

Mater Dolorosa - Teatr Lalka

Dla dzieci w wieku 12+

Mater Dolorosa

Czas trwania: 50 min.

Premiera: 5 kwietnia 2017

Reżyseria i scenografia: Daria Kopiec
Opracowanie muzyczne i przygotowanie wokalne: Kacper Kuszewski
Muzyka i aranżacja: Natalia Czekała, Krzysztof Guzewicz, Karolina Matuszkiewicz
Choreografia: Aneta Jankowska

W obsadzie: Beata Duda-Perzyna, Aneta Harasimczuk, Anna Porusiło-Dużyńska, Grzegorz Feluś, Wojciech Pałęcki

Dla dzieci w wieku 12+

Bilety

Premiera: 5 kwietnia 2017

Portret Matki Boskiej widziany z perspektywy sacrum i profanum. Pieśń liturgiczna, świecka, ludowa, towarzyszy poetyckiemu obrazowi układającemu się w sceny z życia matki, która traci dziecko.  Gdzie motyw żałoby jest nieodłącznym elementem rytuału wchodzącym w skład cyklu życia i śmierci. A czas rozciągnięty jest pomiędzy przypowieścią biblijną a współczesnością. Figura Matki staje się pretekstem do refleksji nad cudem narodzin i bólem w obliczu śmierci. 

Widowisko jest współprodukcją Teatru Lalka i Festiwalu Nowe Epifanie/ Gorzkie Żale.

  • Ośmioro, na czarno ubranych, kobiet i mężczyzn siedzi na schodach, otaczając trzymany u góry przez dwie kobiety obraz sądu ostatecznego. Dwie kobiety, najniżej siedzące, mają instrumenty - skrzypce i lirę.
    1 / 3fot. Marta Ankiersztejn
  • Na schodach, po lewej stronie, siedzi odwrócona bokiem kobieta w średnim wieku, w czarnej sukni i welonie na głowie. Na kolanach trzyma ikonę z Dzieciątkiem Jezus. W głębi, na proscenium, dwóch mężczyzn i kobieta trzymają obrazy z widokami pól.
    2 / 3
  • Na środku kobieca postać, ubrana na czarno, ukazana jest do połowy, w półcieniu. Oczy ma przymknięte, a ręce wzniesione w górę.
    3 / 3
Z recenzji prasowych:

Uśnijże mi uśnij albo mi urośnij

teatrdlawas.pl

Portret delikatny i piękny kreślą twórcy z wielkim wyczuciem i szacunkiem zarówno dla uczuć religijnych, jak i tych prostszych, niewyszukanych, bardzo ludzkich. Maryja ukazana w "Mater Dolorosa" jest po prostu kobietą. Z jej emocjami, wątpliwościami, strachem i wiarą. Taki obraz, wypełniony miłością matczyną, zmęczeniem i wysiłkiem związanym z macierzyństwem, od początku, od poczęcia dziecka aż do końca, do śmierci, jest nam szczególnie bliski. (...)Wielogłosowa pieśń komentująca budowane przez aktorów mini scenki, pieśń na cześć Matki Bożej, naszej matki i matki Boga jest przejmująca, wzruszająca, a jednocześnie prosta i radosna. Aktorzy z doskonałym wyczuciem kreują swoje role - aniołów, ludzi, postaci biblijnych. Spektakl nie jest długi, a każda nuta, słowo, ruch, sceniczne ustawienie jest przemyślane i trwa tyle, ile potrzeba. Znakomita reżyseria i równie dobra praca aktorów pozwoliły stworzyć spójną, skłaniającą do refleksji całość.

Bilety