arrow_leftarrow_rightarrow_leftButton/Goarrow_rightfacebookinstagramtwitter

Aktualności - Teatr Lalka

22.04

Transmisja telewizyjna "Krawca Niteczki"

Transmisja Krawca Niteczki wg Makuszyńskiego z Teatru Lalka w Warszawie to kolejny spektakl prezentowany w TVP Kultura w ramach Telewizyjnego Festiwalu Teatrów Polski. Festiwal zainaugurował w marcu Ślub Gombrowicza z Teatru Współczesnego w Szczecinie. Festiwal ma ukazać widzom TVP Kultura różnorodność współczesnego polskiego teatru. Krawiec Niteczka to jedyna propozycja festiwalowa z teatru lalkowego, skierowana do dzieci. Po zakończeniu wszystkich prezentacji widzowie TVP Kultura w specjalnym głosowaniu internetowym wybiorą najlepszy spektakl. 

16.04

Dzień Teatru Publicznego, Bilet za 300 groszy, 12 maja 2018

12 maja 2018 po raz czwarty obchodzić będziemy Dzień Teatru Publicznego. Pomysł ten zrodził się w 2015 roku, kiedy teatr publiczny w Polsce świętował 250-lecie swojego istnienia. Majowa akcja biletu za grosze, w którą zaangażowało się wówczas 100 teatrów publicznych w całej Polski, była jednym z najważniejszych wydarzeń obchodów i cieszyła się wielkim powodzeniem. Na widowniach zasiadło blisko 50 tysięcy widzów – także, a może przede wszystkim, tych, którzy do teatru zaglądają rzadko lub wcale. Ten entuzjazm udało się utrzymać w kolejnych latach.

W tegorocznej akcji Bilet do teatru za 300 groszy z okazji Dnia Teatru Publicznego znów weźmie udział dokładnie 100 teatrów z 39 polskich miast.

21.03

Światowy Dzień Lalkarstwa, 21 marca 2018

Fragment orędzia Wiesława Hejny na Światowy Dzień Lalkarstwa: „W teatrze lalki granica między sceną i życiem często się zaciera. Poetyckość, groteska, realne życie bywa językiem teatru umownej lalki – figury. I odwrotnie, figura wkracza w sytuację międzyludzką  wraz z tym, co sobą przedstawia. Teatr lalek nie ma problemu prawdy i nieprawdy, ponieważ lalka zawsze przedstawia to, czym jest – prawdą. Lalka ożywia wyobraźnię, reszta już pozostaje w zasobach i rękach artysty. Widać w tym sumienność i odpowiedzialność zarówno za nią, jak i za siebie. Każdy gest, każdy krok, każde słowo nabiera ciężaru prawdy. Jest lalka i pozostaje sztucznym tworem, co jej nie przeszkadza przedstawiać żywą istotę. Skoro tak, siłą rzeczy lalka stała  się ważnym uczestnikiem zdarzeń w świecie naszej wyobraźni. Od zarania figura – lalka gospodarzy w naszej wyobraźni. Jej obecność identyfikuje nasze przestrzenie dostępnej rzeczywistości. Wkroczyła lalka do teatru, zawłaszczyła w nim sporo jego miejsca. My otrzymaliśmy od niej dar, który pozwala nam tworzyć jej teatr, z lalką w roli głównej. Na granicy teatru i rytuału, przedstawiamy nasze ceremonie dla najmłodszej widowni i dla wszystkich, bowiem ten teatr nie zna granic dostępu do ludzi.”

20.03

Nagroda dla Romana Holca

Z okazji Światowego Dnia Lalkarstwa Roman Holc, aktor Teatru Lalka, otrzymał  nagrodę Sekcji Teatrów Lalkowych ZASP za wybitne osiągnięcia w dziedzinie sztuki lalkarskiej. Cieszymy się i gratulujemy!

19.03

Premiera

15 marca, w ramach Festiwalu Nowe Epifanie, odbyła się prapremiera przedstawienia "Król Marionetek" w reżyserii i choreografii Izadory Weiss, ze scenografią i lalkami Jana Polewki. Serdecznie zapraszamy na kolejne spektakle. 

03.03

Gościnne występy Teatru z Korei Południowej, 2 i 3 marca 2018

 2 i 3 marca, w Teatrze Lalka, występuje gościnnie koreański zespół ARTSTAGE SAN w Gyeonggi-do ze spektaklem Historia Dallae. Przedstawienie bez słów, które układa się w ciąg plastycznie wysmakowanych obrazów, grane jest w planie lalkowym i aktorskim. Serdecznie zapraszamy.

15.02

Nagroda dla strony internetowej Teatru

Nasza strona, zaprojektowana i wdrożona przez Huncwot.com, otrzymała jedną z ważniejszych światowych nagród branży w konkursie Awwwards (SOTD Site of the day, Mobile Excellence). Cieszymy się i dziękujemy!!!

01.02

Promocja albumu "Teatr Lalka 1945-2015. Samarkanda. Kraków, Warszawa".

Monograficzne wydawnictwo albumowe, w dwóch językach. Ponad 130 barwnych fotografii lalek trzech pokoleń wybitnych scenografów, m.in.: Zofii Stanisławskiej-Howurkowej, Adama Kiliana, Rajmunda Strzeleckiego, Zygmunta Smandzika, Mikołaja Maleszy, Joanny Braun. Artykuły historyków teatru: Barbary Osterloff, Henryka I. Rogackiego, Marka Waszkiela. Obszerne kalendarium. 
Dofinansowano ze środków MKiDN i Biura Kultury m.st. Warszawy.
 

20.01

Premiera

W sobotę, 20 stycznia, odbyła się premiera Krawca Niteczki wg baśni Kornela Makuszyńskiego, w adaptacji, z tekstami piosenek, w reżyserii i z lalkami Jarosława Kiliana, z muzyką Grzegorza Turnaua i scenografią Magdaleny Gajewskiej. 

17.01

"Bóg marzących"

"Bóg marzących" - tu tytuł klipu, który powstał w Teatrze Lalka za sprawą m.in. Mateusza Białęckiego, Natalii Czekały, Krzysztofa Guzewicza i ich przyjaciół. Zapraszamy do jego obejrzenia! https://vimeo.com/mamytojaknikt