arrow_leftarrow_rightarrow_leftButton/Goarrow_rightfacebookinstagramtwitter

Aktualności - Teatr Lalka

01.08

Sezon teatralny 2022 2023

Sezon 2022 - 2023 rozpoczynamy 10 września spektaklem Tymoteusz Rymcimci w reżyserii Jarosława Antoniuka.

01.07

Rodzinny Festiwal Teatralny "Szlakiem orientalnych opowieści" na Zamku Królewskim z Teatrem Lalka

W Pałacu Pod Blachą w Warszawie w dniach 28 czerwca - 3 lipca odbywa się Rodzinny Festiwal Teatralny „Szlakiem orientalnych opowieści”. Jego program tworzą kameralne spektakle Teatru Lalka zrealizowane wg baśni Bolesława Leśmiana. W teatralną podróż, w scenerii najpiękniejszego w Polsce zbioru kobierców, zabierają dzieci i ich opiekunów aktorzy Teatru: Aneta Jucejko-Pałęcka i Wojciech Pałęcki, a także muzycy: Aniela Blachura i Kajetan Pałęcki. 
 

23.06

Grzegorz Turnau o muzyce w teatrze

Fragment tekstu Grzegorza Turnaua o muzyce dla "Teatru Lalek", nr 2-3/2022:

(...) Pierwszym wyzwaniem w Teatrze Lalka, po wielu wcześniejszych doświadczeniach współpracy z moim przyjacielem Jarkiem Kilianem, było „Krzesiwo” Andersena, w przekładzie i z fenomenalnymi tekstami piosenek Hanny Januszewskiej. Mogę powtórzyć to, co powiedziałem wtedy Jarkowi: nie wiem nic o tym spektaklu, ale muzyka pisze się sama, bo wynika z tego, co napisała autorka — ja tylko notuję. I tu — kolejna uwaga: muzyka może w teatrze uruchomić bardzo wiele mechanizmów i odcisnąć piętno na spektaklu, nawet go zdominować, ale najważniejsze w teatrze (także lalkowym) pozostaje słowo. W tym sensie uważam teatr za podstawową epifanię dla kształtującego się, dziecięcego świata intelektualnego: synkretyzm sztuk, ale z literaturą jako elementem absolutnie nadrzędnym. To samo zresztą dotyczy filmu — nie ma dobrego filmu bez dobrego scenariusza.
Jarek Kilian zaufał mi dawno temu i starałem się przez te lata nie zawieść tego zaufania. Co to znaczy? Zazwyczaj nie rozmawiamy o szczegółach inscenizacji. Wysyłamy sobie listy intencyjne. Jarek w formie odniesień do klasyki czy twórczości ludowej, ja w formie prostych nagrań przy pianinie. A potem lokomotywa rusza. Jest człowiekiem, od którego uczę się muzyki — to może brzmieć dziwnie, ale tak jest. Tworzenie muzyki teatralnej jest — na pewno dla mnie — jednocześnie uzupełnianiem własnego wykształcenia muzycznego. 

31.05

Premiera "Dzieci z Bullerbyn"

Wszystkim dzieciom z okazji Dnia Dziecka życzymy wesołych i beztroskich chwil w Teatrze Lalka. 
Premiera "Dzieci z Bullerbyn" Astrid Lindgren już wktrótce. 
Zapraszamy na kolejne spektakle.  

25.05

Szlakiem orientalnych opowieści w Zamku Królewskim

Teatr Lalka i Zamek Królewski w Warszawie przygotowują wspólnie cykl teatralny "Szlakiem orientalnych opowieści". Nasi aktorzy, Aneta Jucejko-Pałęcka i Wojciech Pałęcki, a także Aniela Blachura (skrzypce) i Kajetan Pałęcki (wiolonczela), w niedzielę 29 maja, w Pałacu pod Blachą, w scenerii najpiękniejszego w Polsce zbioru kobierców, zaprezentują dzieciom i ich rodzicom baśń pt. wg Opowiadanie Króla Wysp Hebanowych II Bolesława Leśmiana. Zapraszamy. Więcej szczegółów na stronie: https://www.zamek-krolewski.pl/edukacja/dzieci/szlakiem-orientalnych-opowiesci

02.05

"Bajka o szczęściu" - czytanie performatywne/«Казка про щастя». Вистава українською мовою

Ласкаво просимо: 2 травня о 16:00, Театр Лялька, вхід вільний
«Казка про щастя» Ізабели Дегорської в перекладі Юрія Попсуєнка
Вистава українською мовою, з українськими акторами.
Режисер – Венера Ібрагімова
Сценограф – Тетяна Дівакова
Хореограф – Крістіна Мікуліч

19.04

Szlakiem orientalnych opowieści w Zamku Królewskim

Teatr Lalka i Zamek Królewski w Warszawie przygotowują wspólnie cykl teatralny "Szlakiem orientalnych opowieści". Nasi aktorzy, Aneta Jucejko-Pałęcka i Wojciech Pałęcki, a także Aniela Blachura (skrzypce) i Kajetan Pałęcki (wiolonczela), już w najbliższą niedzielę, 24 kwietnia, w Pałacu pod Blachą, w scenerii najpiękniejszego w Polsce zbioru kobierców, zaprezentują dzieciom i ich rodzicom Opowiadanie Króla Wysp Hebanowych wg Bolesława Leśmiana.  Baśń odsłania mroczną i fascynującą tajemnicę pięknej Chryzeidy, żony króla. Seria zaklęć zmienia nieszczęśliwie bieg życia całego królestwa, by następnie odwrócić losy bohaterów i przyczynić się do zaprowadzenia porządku w świecie. Serdecznie zapraszamy. Więcej szczegółów na stronie: https://www.zamek-krolewski.pl/edukacja/dzieci/szlakiem-orientalnych-opowiesci

13.04

Życzenia na Święta Wielkanocne

Z okazji nadchodzących Świąt Dyrekcja i Zespół Teatru Lalka życzą wszystkim widzom Wielkanocnej nadziei oraz zdrowia, spokoju i radości.

11.04

Warsztaty: Ukraińska matka dla ukraińskich dzieci - Motanka

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji Marty Ankiersztejn z odbywających się w Teatrze Lalka warsztatów dla ukraińskich dzieci, prowadzonych przez Venerę Ibragimovą: Ukraińska matka dla ukraińskich dzieci - Motanka.

27.03

Międzynarodowy Dzień Teatru

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru składamy naszym Drogim Widzom i wszystkim artystom życzenia pokoju, sił i nadziei oraz twórczych spotkań ponad granicami.