arrow_leftarrow_rightarrow_leftButton/Goarrow_rightfacebookinstagramtwitter

Aktualności - Teatr Lalka

02.06

Premiera

 2 czerwca premiera przedstawienia pt. "Karampuk. Baśń o króliku z cylindra" Ludwika Jerzego Kerna w adaptacji, reżyserii i z muzyką Grzegorza Turnaua, w scenografii Joanny Braun. Zapraszamy na popremierowe spektakle w czerwcu. 

15.05

Werdykt Komisji Artystycznej Programu Teatr Polska 2018

Komisja Artystyczna programu TEATR POLSKA w składzie: Jacek Kopciński (przewodniczący), Halina Waszkiel, Aleksandra Dziurosz, Maciej Wojtyszko i Krzysztof Piotrowiak, po obejrzeniu rejestracji stu trzynastu przedstawień zgłoszonych do udziału w programie, postanowiła zarekomendować do drugiego etapu kwalifikacji spektakl "Krawiec Niteczka" w reżyserii Jarosława Kiliana.

13.05

Premiera Otwartej Sceny

Już w niedzielę, 13 maja o g. 17.00, w Teatrze Lalka odbędzie się premiera spektaklu Zakład o…, przygotowanego przez młodzieżową grupę OTWARTA SCENA, prowadzoną przez Romana Holca, aktora Teatru Lalka i Katarzynę Uhmę, choreografkę, instruktorkę teatru. Serdecznie zapraszamy!
https://teatrlalka.pl/pl/kalendarz/zaklad-o

12.05

Dzień Teatru Publicznego, Bilet za 300 groszy, 12 maja 2018

12 maja 2018 po raz czwarty obchodzić będziemy Dzień Teatru Publicznego. Pomysł ten zrodził się w 2015 roku, kiedy teatr publiczny w Polsce świętował 250-lecie swojego istnienia. Majowa akcja biletu za grosze, w którą zaangażowało się wówczas 100 teatrów publicznych w całej Polski, była jednym z najważniejszych wydarzeń obchodów i cieszyła się wielkim powodzeniem. Na widowniach zasiadło blisko 50 tysięcy widzów – także, a może przede wszystkim, tych, którzy do teatru zaglądają rzadko lub wcale. Ten entuzjazm udało się utrzymać w kolejnych latach.

W tegorocznej akcji Bilet do teatru za 300 groszy z okazji Dnia Teatru Publicznego znów weźmie udział dokładnie 100 teatrów z 39 polskich miast.

22.04

Transmisja telewizyjna "Krawca Niteczki"

Transmisja Krawca Niteczki wg Makuszyńskiego z Teatru Lalka w Warszawie to kolejny spektakl prezentowany w TVP Kultura w ramach Telewizyjnego Festiwalu Teatrów Polski. Festiwal zainaugurował w marcu Ślub Gombrowicza z Teatru Współczesnego w Szczecinie. Festiwal ma ukazać widzom TVP Kultura różnorodność współczesnego polskiego teatru. Krawiec Niteczka to jedyna propozycja festiwalowa z teatru lalkowego, skierowana do dzieci. Po zakończeniu wszystkich prezentacji widzowie TVP Kultura w specjalnym głosowaniu internetowym wybiorą najlepszy spektakl. 

21.03

Światowy Dzień Lalkarstwa, 21 marca 2018

Fragment orędzia Wiesława Hejny na Światowy Dzień Lalkarstwa: „W teatrze lalki granica między sceną i życiem często się zaciera. Poetyckość, groteska, realne życie bywa językiem teatru umownej lalki – figury. I odwrotnie, figura wkracza w sytuację międzyludzką  wraz z tym, co sobą przedstawia. Teatr lalek nie ma problemu prawdy i nieprawdy, ponieważ lalka zawsze przedstawia to, czym jest – prawdą. Lalka ożywia wyobraźnię, reszta już pozostaje w zasobach i rękach artysty. Widać w tym sumienność i odpowiedzialność zarówno za nią, jak i za siebie. Każdy gest, każdy krok, każde słowo nabiera ciężaru prawdy. Jest lalka i pozostaje sztucznym tworem, co jej nie przeszkadza przedstawiać żywą istotę. Skoro tak, siłą rzeczy lalka stała  się ważnym uczestnikiem zdarzeń w świecie naszej wyobraźni. Od zarania figura – lalka gospodarzy w naszej wyobraźni. Jej obecność identyfikuje nasze przestrzenie dostępnej rzeczywistości. Wkroczyła lalka do teatru, zawłaszczyła w nim sporo jego miejsca. My otrzymaliśmy od niej dar, który pozwala nam tworzyć jej teatr, z lalką w roli głównej. Na granicy teatru i rytuału, przedstawiamy nasze ceremonie dla najmłodszej widowni i dla wszystkich, bowiem ten teatr nie zna granic dostępu do ludzi.”

20.03

Nagroda dla Romana Holca

Z okazji Światowego Dnia Lalkarstwa Roman Holc, aktor Teatru Lalka, otrzymał  nagrodę Sekcji Teatrów Lalkowych ZASP za wybitne osiągnięcia w dziedzinie sztuki lalkarskiej. Cieszymy się i gratulujemy!

19.03

Premiera

15 marca, w ramach Festiwalu Nowe Epifanie, odbyła się prapremiera przedstawienia "Król Marionetek" w reżyserii i choreografii Izadory Weiss, ze scenografią i lalkami Jana Polewki. Serdecznie zapraszamy na kolejne spektakle. 

03.03

Gościnne występy Teatru z Korei Południowej, 2 i 3 marca 2018

 2 i 3 marca, w Teatrze Lalka, występuje gościnnie koreański zespół ARTSTAGE SAN w Gyeonggi-do ze spektaklem Historia Dallae. Przedstawienie bez słów, które układa się w ciąg plastycznie wysmakowanych obrazów, grane jest w planie lalkowym i aktorskim. Serdecznie zapraszamy.

15.02

Nagroda dla strony internetowej Teatru

Nasza strona, zaprojektowana i wdrożona przez Huncwot.com, otrzymała jedną z ważniejszych światowych nagród branży w konkursie Awwwards (SOTD Site of the day, Mobile Excellence). Cieszymy się i dziękujemy!!!