arrow_leftarrow_rightarrow_leftButton/Goarrow_rightfacebookinstagramtwitter

Aktualności - Teatr Lalka

03.10

Festiwal Kultury bez Barier

Festiwal Kultury bez Barier jak co roku zagościł w Teatrze Lalka. Wśród wydarzeń znajdziecie różnorodne propozycje kulturalne i nie tylko dla osób z niepełnosprawnościami wzroku, słuchu, ruchu, intelektualną, osób w spektrum, a także dla osób koordynujących dostępność i rodziców dzieci z niepełnosprawnościami. Na wydarzenia zapraszamy wszystkich zainteresowanych bez względu na stopień sprawności.

08.08

Plebiscyt Słoneczniki 2023

Miło nam poinformować, że spektakl Alibaba i 40 zbójców. Klechdy sezomowe w reżyserii Anety Jucejko-Pałęckiej został zakwalifikowany do Plebiscytu Słoneczniki 2023, na najbardziej rozwojowe inicjatywy dla dzieci.
Organizatorem plebiscytu jest portal CzasDzieci.pl. (sloneczniki.czasdzieci.pl).

23.06

IX Konkurs Klasyka Żywa

Miło nam poinformować, że spektakle  Alibaba i 40 zbójców i Rybak i Geniusz w reżyserii Anety Jucejko-Pałęckiej zostały przyjęte do IX Konkursu Klasyka Żywa.

28.03

Nagroda Instytutu Teatralnego

Z radością informujemy, że  27 marca 2023, nasza koleżanka z Teatru -  Karolina Kosieradzka w Konkursie Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego na najlepszą pracę magisterską z zakresu wiedzy o teatrze, widowisku i performansie otrzymała II nagrodę za pracę „Proszę państwa do… lasu. Powracające obrazy Zagłady wobec kryzysu humanitarnego na granicy polsko-białoruskiej” napisaną pod kierunkiem prof. Joanny Krakowskiej w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.

21.03

Światowy Dzień Lalkarstwa 2023

W dniu 20 marca 2023 w Teatrze Lalka rozpoczeły się obchody Światowego Dnia Lalkarstwa zorganizowane przez Polski Ośrodek Lalkarski POLUNIMA,
Sekcję Teatrów Lalkowych Związku Artystów Scen Polskich ZASP-Stowarzyszenia.

14.03

Adam Kilian. W stulecie urodzin 1923-2023

W stulecie urodzin
Adam Kilian (1923 – 2016)
- scenograf, grafik, ilustrator, projektant, twórca filmów animowanych.

22.02

Michał Burbo – laureatem Nagrody HENRYK

Michał Burbo aktor Teatru Lalka w Warszawie, wcześniej związany z Teatrem Baj i Operową Sceną Marionetek w Warszawskiej Operze Kameralnej, współpracujący z Teatrem Łatka, nagrodzony za rolę Jana Tajemnika w JanieTajemniku. w reżyserii Ewy Sokół-Maleszy na XV Ogólnopolskim Festiwalu  Teatrów Lalek w Opolu (1991), wyróżniony przez Ministra Kultury i Sztuki odznaczeniem Zasłużony Działacz Kultury (1995) i Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze – Gloria Artis (2008),
w dowód uznania dla jego twórczej pracy i dokonań zawodowych otrzymuje najwyższe wyróżnienie Sekcji Teatrów Lalkowych ZASP, przyznane z okazji Światowego Dnia Lalkarstwa – Nagrodę HENRYK.

17.01

"Dotknąć teatru lalkowego"

Teatr Lalka realizuje przedsięwzięcie grantowe Dotknąć teatru lalkowego finansowane w ramach projektu "Kultura bez barier".

23.06

Grzegorz Turnau o muzyce w teatrze

Fragment tekstu Grzegorza Turnaua o muzyce dla "Teatru Lalek", nr 2-3/2022:

(...) Pierwszym wyzwaniem w Teatrze Lalka, po wielu wcześniejszych doświadczeniach współpracy z moim przyjacielem Jarkiem Kilianem, było „Krzesiwo” Andersena, w przekładzie i z fenomenalnymi tekstami piosenek Hanny Januszewskiej. Mogę powtórzyć to, co powiedziałem wtedy Jarkowi: nie wiem nic o tym spektaklu, ale muzyka pisze się sama, bo wynika z tego, co napisała autorka — ja tylko notuję. I tu — kolejna uwaga: muzyka może w teatrze uruchomić bardzo wiele mechanizmów i odcisnąć piętno na spektaklu, nawet go zdominować, ale najważniejsze w teatrze (także lalkowym) pozostaje słowo. W tym sensie uważam teatr za podstawową epifanię dla kształtującego się, dziecięcego świata intelektualnego: synkretyzm sztuk, ale z literaturą jako elementem absolutnie nadrzędnym. To samo zresztą dotyczy filmu — nie ma dobrego filmu bez dobrego scenariusza.
Jarek Kilian zaufał mi dawno temu i starałem się przez te lata nie zawieść tego zaufania. Co to znaczy? Zazwyczaj nie rozmawiamy o szczegółach inscenizacji. Wysyłamy sobie listy intencyjne. Jarek w formie odniesień do klasyki czy twórczości ludowej, ja w formie prostych nagrań przy pianinie. A potem lokomotywa rusza. Jest człowiekiem, od którego uczę się muzyki — to może brzmieć dziwnie, ale tak jest. Tworzenie muzyki teatralnej jest — na pewno dla mnie — jednocześnie uzupełnianiem własnego wykształcenia muzycznego. 

25.05

Szlakiem orientalnych opowieści w Zamku Królewskim

Teatr Lalka i Zamek Królewski w Warszawie przygotowują wspólnie cykl teatralny "Szlakiem orientalnych opowieści". Nasi aktorzy, Aneta Jucejko-Pałęcka i Wojciech Pałęcki, a także Aniela Blachura (skrzypce) i Kajetan Pałęcki (wiolonczela), w niedzielę 29 maja, w Pałacu pod Blachą, w scenerii najpiękniejszego w Polsce zbioru kobierców, zaprezentują dzieciom i ich rodzicom baśń pt. wg Opowiadanie Króla Wysp Hebanowych II Bolesława Leśmiana. Zapraszamy. Więcej szczegółów na stronie: https://www.zamek-krolewski.pl/edukacja/dzieci/szlakiem-orientalnych-opowiesci