arrow_leftarrow_rightarrow_leftButton/Goarrow_rightfacebookinstagramtwitter

Aktualności - Teatr Lalka

27.07

"Krawiec Niteczka" w Programie TEATR POLSKA

Werdyktem Komitetu Organizacyjnego Programu TEATR POLSKA spektakl Krawiec Niteczka w reżyserii Jarosława Kiliana otrzymał dofinansowanie na realizację prezentacji przedstawień w miejscowościach, w których nie ma teatru instytucjonalnego. Pokazy spektaklu w ramach programu będą odbywać się między 1 września a 30 listopada 2018 roku.

05.07

Przerwa urlopowa

Uprzejmie informujemy, że w związku z zakończonym sezonem teatralnym Kasa Biletowa będzie nieczynna do dnia 1 września 2018.  Bilety na spektakle dostępne są przez naszą stronę internetową,  w serwisach eWejściówki, Ebilet i salonach sieci Empik.
Życzymy Panstwu dobrych wakacji i udanych teatralnych spotkań w nowym sezonie.

26.06

"Krawiec Niteczka" na Festiwalu Dwa Teatry 2018

Przedstawienie "Krawiec Niteczka" w reżyserii Jarosława Kiliana jest prezentowane 30 czerwca i 2 lipca w konkursie na XVIII Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej Dwa Teatry, Sopot 2018.

02.06

Premiera

 2 czerwca premiera przedstawienia pt. "Karampuk. Baśń o króliku z cylindra" Ludwika Jerzego Kerna w adaptacji, reżyserii i z muzyką Grzegorza Turnaua, w scenografii Joanny Braun. Zapraszamy na popremierowe spektakle w czerwcu. 

13.05

Premiera Otwartej Sceny

Już w niedzielę, 13 maja o g. 17.00, w Teatrze Lalka odbędzie się premiera spektaklu Zakład o…, przygotowanego przez młodzieżową grupę OTWARTA SCENA, prowadzoną przez Romana Holca, aktora Teatru Lalka i Katarzynę Uhmę, choreografkę, instruktorkę teatru. Serdecznie zapraszamy!
https://teatrlalka.pl/pl/kalendarz/zaklad-o

12.05

Dzień Teatru Publicznego, Bilet za 300 groszy, 12 maja 2018

12 maja 2018 po raz czwarty obchodzić będziemy Dzień Teatru Publicznego. Pomysł ten zrodził się w 2015 roku, kiedy teatr publiczny w Polsce świętował 250-lecie swojego istnienia. Majowa akcja biletu za grosze, w którą zaangażowało się wówczas 100 teatrów publicznych w całej Polski, była jednym z najważniejszych wydarzeń obchodów i cieszyła się wielkim powodzeniem. Na widowniach zasiadło blisko 50 tysięcy widzów – także, a może przede wszystkim, tych, którzy do teatru zaglądają rzadko lub wcale. Ten entuzjazm udało się utrzymać w kolejnych latach.

W tegorocznej akcji Bilet do teatru za 300 groszy z okazji Dnia Teatru Publicznego znów weźmie udział dokładnie 100 teatrów z 39 polskich miast.

22.04

Transmisja telewizyjna "Krawca Niteczki"

Transmisja Krawca Niteczki wg Makuszyńskiego z Teatru Lalka w Warszawie to kolejny spektakl prezentowany w TVP Kultura w ramach Telewizyjnego Festiwalu Teatrów Polski. Festiwal zainaugurował w marcu Ślub Gombrowicza z Teatru Współczesnego w Szczecinie. Festiwal ma ukazać widzom TVP Kultura różnorodność współczesnego polskiego teatru. Krawiec Niteczka to jedyna propozycja festiwalowa z teatru lalkowego, skierowana do dzieci. Po zakończeniu wszystkich prezentacji widzowie TVP Kultura w specjalnym głosowaniu internetowym wybiorą najlepszy spektakl. 

21.03

Światowy Dzień Lalkarstwa, 21 marca 2018

Fragment orędzia Wiesława Hejny na Światowy Dzień Lalkarstwa: „W teatrze lalki granica między sceną i życiem często się zaciera. Poetyckość, groteska, realne życie bywa językiem teatru umownej lalki – figury. I odwrotnie, figura wkracza w sytuację międzyludzką  wraz z tym, co sobą przedstawia. Teatr lalek nie ma problemu prawdy i nieprawdy, ponieważ lalka zawsze przedstawia to, czym jest – prawdą. Lalka ożywia wyobraźnię, reszta już pozostaje w zasobach i rękach artysty. Widać w tym sumienność i odpowiedzialność zarówno za nią, jak i za siebie. Każdy gest, każdy krok, każde słowo nabiera ciężaru prawdy. Jest lalka i pozostaje sztucznym tworem, co jej nie przeszkadza przedstawiać żywą istotę. Skoro tak, siłą rzeczy lalka stała  się ważnym uczestnikiem zdarzeń w świecie naszej wyobraźni. Od zarania figura – lalka gospodarzy w naszej wyobraźni. Jej obecność identyfikuje nasze przestrzenie dostępnej rzeczywistości. Wkroczyła lalka do teatru, zawłaszczyła w nim sporo jego miejsca. My otrzymaliśmy od niej dar, który pozwala nam tworzyć jej teatr, z lalką w roli głównej. Na granicy teatru i rytuału, przedstawiamy nasze ceremonie dla najmłodszej widowni i dla wszystkich, bowiem ten teatr nie zna granic dostępu do ludzi.”

20.03

Nagroda dla Romana Holca

Z okazji Światowego Dnia Lalkarstwa Roman Holc, aktor Teatru Lalka, otrzymał  nagrodę Sekcji Teatrów Lalkowych ZASP za wybitne osiągnięcia w dziedzinie sztuki lalkarskiej. Cieszymy się i gratulujemy!

19.03

Premiera

15 marca, w ramach Festiwalu Nowe Epifanie, odbyła się prapremiera przedstawienia "Król Marionetek" w reżyserii i choreografii Izadory Weiss, ze scenografią i lalkami Jana Polewki. Serdecznie zapraszamy na kolejne spektakle.