Królowa Śniegu - Teatr Lalka
Królowa Śniegu
Czas trwania: 75 minut (bez przerwy)
Premiera: 15 kwietnia 2023
Premiera: 15 kwietnia 2023
Baśń, która rozgrzeje każde serce
„Królowa Śniegu” to opowieść o świecie, w którym serca zamieniają się w lód, a dobro zostaje przyćmione przez chłód i obojętność. Do lodowego pałacu tytułowej Królowej trafia Kai, którego serce zostało zamrożone przez odłamek rozbitego złego lustra. Teraz to od jego przyjaciółki Gerdy zależy, czy uda się przełamać złe zaklęcie i ożywić serce chłopca.
To historia o tym, jak zło może wkraść się do naszego serca i zniszczyć nasz pozytywny obraz świata. Jednak w tej opowieści to ciepło ludzkiej dobroci, determinacja i odwaga pokazują, że nawet najzimniejsze zaklęcie można przełamać.
Spektakl w reżyserii Pawła Szkotaka, założyciela słynnego Teatru Biuro Podróży, to wyjątkowa adaptacja klasycznej baśni Hansa Christiana Andersena, łącząca elementy teatru lalek z dynamiczną grą aktorską. Magiczna scenografia wciąga widzów w baśniowy świat, gdzie każda scena tętni emocjami.
Na skróty: klasyczna baśń, lektura szkolna, tradycyjne formy lalkowe
Teatr Lalka realizuje projekty m.st. Warszawy: „Klasa w Warszawie. Warszawa z klasą” oraz „Kulturalny przedszkolak”
"Podążaj za głosem swego serca"
Teatr dla Wszystkich, 05.04.2023"To historia o tym, jak okruchy rozbitego lustra, symbolizujące zło, mogą wkraść się do naszego serca i sprawić, że chłód i obojętność zniszczą pozytywne spojrzenie na życie i podejście do innych ludzi. Ale jest to przede wszystkim opowieść o sile miłości, która potrafi zmienić nawet najtrudniejszą rzeczywistość i wykreować ją na nowo.
Główni bohaterowie, Kaj i Gerda, zostali zaprezentowani w dwóch konfiguracjach: jako lalki i ludzie. W formie lalki Kaj i Gerda byli ukazani pod postacią dzieci, na planie ludzkim były to osoby już dojrzałe, które wiele doświadczyły w życiu. Zderzenie tych dwóch płaszczyzn i perspektyw miało swoje głębokie znaczenie, symbolizowało upływ czasu i dojrzewanie bohaterów. Bywa przecież, że dotarcie do celów, jakie sobie stawiamy zajmuje wiele lat, może nawet całe życie.
Przedstawienie wyreżyserowane przez Pawła Szkotaka olśniewało piękną i wielowymiarową scenografią Martyny Kander: zmieniające się krajobrazy wzbogacone były o wizualizacje, do tego dochodziły czasami płynne i subtelne, a czasami dynamiczne zmiany światła oraz różnorodne dźwięki nawiązujące do odgłosów natury. Wszystko to razem przenosiło widza w coraz to inne wymiary i przestrzenie. W warstwie muzycznej rytmiczne piosenki i wpadające w ucho słowa sprzyjały pobudzaniu dziecięcej wyobraźni i zachęcały do zabawy i wspólnego nucenia. Mądre, choć proste dialogi i monologi, celnie trafiały do świadomości dziecka. Ale spektakl był też pełen odniesień ważnych dla dorosłego widza, dużo było w nim również dobrego i niebanalnego humoru, na co w Teatrze Lalka zawsze można liczyć. Dekoracje, kostiumy i projekcje video umiejętnie wykreowały iluzję innych wymiarów. Bogactwo środków artystycznych, wielowarstwowe i przenikające się zabiegi inscenizacyjne wręcz hipnotyzowały i wciągały w baśniowy świat każdego, bez względu na wiek."