arrow_leftarrow_rightarrow_leftButton/Goarrow_rightfacebookinstagramtwitter

Królowa Śniegu - Teatr Lalka

Dla dzieci w wieku 7+

Królowa Śniegu

Czas trwania: ok. 60 min.

Premiera: 15 kwietnia 2023

Przekład: Bogusława Sochańska
Adaptacja, teksty piosenek  i reżyseria: Paweł Szkotak
Scenografia: Martyna Kander
Współpraca scenograficzna: Karoliny Bramowicz
Muzyka: Łukasz Matuszyk
Projekcje: Jagoda Chalcińska
Reżyseria światła: Karolina Gębska
Asystentka reżysera: Aneta Harasimczuk

W obsadzie: Grzegorz Feluś, Aneta Harasimczuk, Aneta Jucejko- Pałęcka, Wojciech Pałęcki, Olga Ryl-Krystianowska 

Dla dzieci w wieku 7+

Bilety

Premiera: 15 kwietnia 2023

Pewnego razu zły troll zrobił lustro, które odbijało tylko, to co brzydkie. Odbici w nim najlepsi ludzie stawali się wstrętni, a najpiękniejsze krajobrazy wyglądały jak rozgotowany szpinak. W końcu nie było ani jednego człowieka, który nie zostałby  fałszywie przedstawiony w tym diabelskim wynalazku.

Trolle rozbiły lustro na setki milionów ułomków. Gdy najdrobniejsze okruchy złego lustra utkwiły w oczach ludzi przemieniały ich serca w kawałki lodu. Stało się tak, że maleńka szklana drzazga ukłuła serce małego Kaia. Zamienił się w złego chłopca. Odszedł  z domu zwabiony przez Królową Śniegu, która zabrała go do swego lodowego pałacu. Na ratunek chłopcu rusza Gerda. Czy uda się jej uwolnić Kaia i ożywić jego zlodowaciałe serce?

W teatralnej wersji przygotowanej przez Pawła Szkotaka, założyciela słynnego teatru „Biuro podróży” historię Gerdy i Kaia opowiadamy w planie żywym i lalkowym. Ta baśń niesie w sobie nadzieję!

Z recenzji prasowych:

"Podążaj za głosem swego serca"

Teatr dla Wszystkich, 05.04.2023

"To historia o tym, jak okruchy rozbitego lustra, symbolizujące zło, mogą wkraść się do naszego serca i sprawić, że chłód i obojętność zniszczą pozytywne spojrzenie na życie i podejście do innych ludzi. Ale jest to przede wszystkim opowieść o sile miłości, która potrafi zmienić nawet najtrudniejszą rzeczywistość i wykreować ją na nowo.
Główni bohaterowie, Kaj i Gerda, zostali zaprezentowani w dwóch konfiguracjach: jako lalki i ludzie. W formie lalki Kaj i Gerda byli ukazani pod postacią dzieci, na planie ludzkim były to osoby już dojrzałe, które wiele doświadczyły w życiu. Zderzenie tych dwóch płaszczyzn i perspektyw miało swoje głębokie znaczenie, symbolizowało upływ czasu i dojrzewanie bohaterów. Bywa przecież, że dotarcie do celów, jakie sobie stawiamy zajmuje wiele lat, może nawet całe życie.
Przedstawienie wyreżyserowane przez Pawła Szkotaka olśniewało piękną i wielowymiarową scenografią Martyny Kander: zmieniające się krajobrazy wzbogacone były o wizualizacje, do tego dochodziły czasami płynne i subtelne, a czasami dynamiczne zmiany światła oraz różnorodne dźwięki nawiązujące do odgłosów natury. Wszystko to razem przenosiło widza w coraz to inne wymiary i przestrzenie. W warstwie muzycznej rytmiczne piosenki i wpadające w ucho słowa sprzyjały pobudzaniu dziecięcej wyobraźni i zachęcały do zabawy i wspólnego nucenia. Mądre, choć proste dialogi i monologi, celnie trafiały do świadomości dziecka. Ale spektakl był też pełen odniesień ważnych dla dorosłego widza, dużo było w nim również dobrego i niebanalnego humoru, na co w Teatrze Lalka zawsze można liczyć. Dekoracje, kostiumy i projekcje video umiejętnie wykreowały iluzję innych wymiarów. Bogactwo środków artystycznych, wielowarstwowe i przenikające się zabiegi inscenizacyjne wręcz hipnotyzowały i wciągały w baśniowy świat każdego, bez względu na wiek."

 

Kat

Bilety