arrow_leftarrow_rightarrow_leftButton/Goarrow_rightfacebookinstagramtwitter

Collegium Dziecięce. Odkryj teatr z bohaterami angielskich baśni. - Teatr Lalka

Powrót

Collegium Dziecięce. Odkryj teatr z bohaterami angielskich baśni.

Collegium Dziecięce, to „mała uczelnia” dla studentów w wieku od 7 do 12 lat. Collegium Civitas w nowym roku akademickim 2019/2020 kontynuuje wykłady dla małych studentów, zainspirowane ideą pierwszego Uniwersytetu Dziecięcego, który powstał w 2002 roku w Tybindze. Misją Collegium Dziecięcego jest dostarczanie dzieciom wiedzy, jako realnego narzędzia rozumienia coraz szybciej zmieniającego się świata, w sposób nowoczesny i atrakcyjny.  Motto brzmi: „Chcę to wiedzieć!”

Uczestnicy warsztatów będą mieli niepowtarzalną okazję zajrzeć do tajemniczego świata teatru, obejrzeć w naturalnych warunkach pracę aktorów, poznać różne etapy pracy nad tworzeniem przedstawienia teatralnego, poeksperymentować z choreografią, z kostiumem i charakteryzacją. Zajęcia poprowadzą aktorzy Teatru Lalka oraz pasjonaci sztuki cieszący się uznaniem w swoich dziedzinach.

Zajęcia odbywają się w Collegium Civitas, na XII piętrze PKiN
oraz w siedzibie Teatru Lalka, w PKiN. 
Godziny realizacji zajęć: 13.00 – 14.30

PROGRAM ZAJĘĆ

12.10.2019 – w Collegium Civitas

Teatr – miejsce z historią

Poznajemy teatr – co wiąże Dionizosa z teatrem i dlaczego Arystoteles wróżył teatrowi wielką przyszłość? Co jest specyfiką starożytnego teatru greckiego i rzymskiego oraz współczesnego? Kto występował w pierwszych spektaklach, ilu było aktorów, gdzie odbywały się pierwsze przedstawienia i jak długo trwały?

Inauguracja roku akademickiego, wręczenie Indeksów CD.

26.10.2019 – w Teatrze Lalka

Po drugiej stronie kurtyny

Zwiedzamy „kuchnię” teatralną, czyli miejsca niedostępne dla widzów – magazyny, zaplecze sceny, garderoby aktorów, pracownie – lalkarską i konstruktorską oraz kabinę elektroakustyczną. Podpatrzymy, jak można wyczarować na scenie śnieg, gwiazdy, czy odgłosy burzy. Posłuchamy opowieści o historii Teatru Lalka i jago tajemnicach.

16.11.2019 – w Collegium Civitas

Głos na scenie

Głos – najważniejsze narzędzie w pracy aktora.

Dowiemy się, w jaki sposób aktor może użyć głosu, by stworzyć odpowiedni nastrój na scenie i skupiać uwagę widza. Poeksperymentujemy z dykcją i różnymi sposobami emisji głosu.

30.11.2019 – w Teatrze Lalka

Warsztat lalkarski

Poznajemy wybrane techniki lalkowe: pacynka, kukiełka, marionetka oraz sposoby ożywiania ich na scenie. Dowiemy się, jak powstają lalki występujące w spektaklach oraz spróbujemy wykonać własną lalkę – z kolorowych szmatek, sznurków, piórek i patyków.

14.12.2019 – w Collegium Civitas

Warsztat charakteryzatorski

Poznajmy środki wyrazu, jakimi posługują się aktorzy, by uwiarygodnić odgrywaną przez siebie postać. Dowiemy się, kto i w jaki sposób wykonuje charakteryzację w teatrze, jakich materiałów do tego używa, jak można zmienić wygląd dłoni, twarzy, a nawet całej sylwetki. Na koniec sami poeksperymentujemy z charakteryzacją.

11.01.2020 – w Teatrze Lalka

Żywy teatr

Uczestniczymy w próbie przedstawienia wg baśni angielskich Josepha Jacobsa w adaptacji Marty Guśniowskiej, w reżyserii Jakuba Krofty, pt. “O Jasiu i łodydze fasoli, o starej wiedźmie i o studni na końcu świata”. Główną postacią spektaklu jest wędrowny bajarz, jakich w dawnej Anglii było wielu, Bard Szortbred, który przemierza świat ze swym niewielkim teatrzykiem, w którym przedstawia baśnie. Całość przedstawienia utrzymana jest w zabawnym, dowcipnym tonie – nie pozbawionym jednak głębszej refleksji, mądrości ludowej i płynącego z bajki morału. Będzie to niepowtarzalna okazja obejrzenia na żywo pracy aktorów.

W próbie dzieci mogą uczestniczyć z rodzicami.

18.01.2020 – w Collegium Civitas

Przed premierą

Poznajemy poszczególne etapy pracy nad spektaklem – dobór repertuaru, tworzenie scenariusza, podział ról, dobór aktorów, reżysera. Zaimprowizujemy scenki sytuacyjne i wcielimy się w omawiane role.

1.02.2020 – w Teatrze Lalka

Warsztat scenograficzny

Odkrywamy, na czym polega sztuka kształtowania przestrzeni teatralnej, czyli jak sprawić, aby widz miał poczucie przenoszenia się do rzeczywistości scenicznej. Spróbujemy zaprojektować, a następnie wykonać prostą dekorację, którą wykorzystamy w teatrze cieni, w którym wystąpią wymyśleni przez nas bohaterowie.

29.02.2020 – w Collegium Civitas

Warsztat choreograficzny

Poznajemy specyfikę ruchu scenicznego. Dowiemy się, co może zrobić aktor, aby uwiarygodnić odgrywaną postać, czym jest gest, mimika, pantomima. Poznamy różne formy ruchu jako sposoby wyrażania emocji.

14.03.2020 – w Teatrze Lalka

W garderobie aktora – kostium

Kostium – druga skóra aktora. Dlaczego jest tak ważny na scenie, w czym pomaga aktorowi, kto go tworzy? Obejrzymy kostiumy, rekwizyty i akcesoria wykorzystywane w spektaklach wystawianych na scenie Teatru Lalka, a następnie spróbujemy wykonać taki kostium z prostych materiałów plastycznych.

28.03.2020 – w Collegium Civitas

Ekspresja emocji

Zajęcia typu mini drama – bawimy się w aktorów i reżyserów. Wykorzystamy wiedzę i sprawności nabyte podczas wcześniejszych zajęć – umiejętność wczuwania się w sytuację, wyrażania uczuć i nastrojów, operowania gestem i głosem, współdziałania w grupie.

9.05.2020 – w Teatrze Lalka

Warsztat wokalno–perkusyjny, cz. I

Zajęcia o roli rytmu w tworzeniu przedstawień teatralnych oraz w życiu codziennym. Poznajemy różne formy ekspresji muzycznej, jak body- percussion i śpiew. Wykorzystując proste instrumenty perkusyjne stworzymy własną orkiestrę.

6.06.2020 – w Teatrze Lalka

Warsztat wokalno–perkusyjny, cz. II

Występ naszego zespołu przed rodzinną widownią.

Zakończenie roku akademickiego, wręczenie dyplomów.